ElliottWave - Teoria Fal Elliotta - fale Elliotta poprawne oznaczanie w praktyce
30 marca 2022

BTC 20220330 scenariusz A (1D)

BTC scenariusz A (silny wzrost) - czy jesteśmy na półmetku silnego wzrostu?

 

Scenariusz A (silnie wzrostowy)

Najbardziej prawdopodobny na obecną chwilę scenariusz A "silnie wzrostowy" zakłada, że znajdujemy się właśnie na początku potężnego ruchu wzrostowego (potwierdzają to również wskazania wybranych wskaźników analizy technicznej np. ADX czy MACD).

Obecnie możliwe jest takie opisanie miejsca na wykresie w którym się znajdujemy: jesteśmy na początku fali ((iii)) stopnia minuta w fali 3 stopnia minor w fali (3) stopnia pośredniego w fali ((3)) stopnia głównego w fali III stopnia cykl. 

 

Oznaczenie fal Elliotta na wykresie BTC na interwale 1M (miesięcznym) pokazano w tym artykule.

Stopnie / Rzędy fal Elliotta przedstawiono szczegółowo w Książce oraz w artykułach Tabela oznaczeńStopnie fal.

 

Jeśli ten scenariusz został prawidłowo rozpoznany i oznaczony to jesteśmy na początku ruchu który określa się jako "3 w 3 w 3". Ci którzy wiedzą o co chodzi powinni natychmiast zwiększyć czujność i przygotować się do zaplanowania inwestycji czy tradingu. Ci którzy nie wiedzą o co chodzi mogą poszukać informacji na ten temat w Internecie lub poczytać ten artykuł lub kupić tego ebooka. 

 

Wykres BTC na interwale 1T.  

BTC Bitcoin oznaczenie fal Elliotta scenariusz A (silnie wzrostowy) interwał 1T

 

Wykres BTC na interwale 1D - oznaczenia fal Elliotta i kanał bazowy.

BTC Bitcoin oznaczenie fal Elliotta scenariusz A (silnie wzrostowy) interwał 1D

Na wykresie na interwale 1D narysowano kanał bazowy dla fal minor 1 i 2. Fala minuta ((ii)) znalazła wsparcie w pobliżu dolnej krawędzi tego kanału. Niższa linia trendu może nadal pokazywać, gdzie potencjalne kolejne cofnięcia mogą znaleźć wsparcie. Jeśli oznaczenia są prawidłowe to fala minor 3 powinna  teraz przebić się powyżej górnej krawędzi kanału bazowego (opis jak rysować i wykorzystywać kanały bazowe i inne przedstawiono w książce) a to oznaczałoby osiągnięcie nowego ATH (All Time High) czyli najwyższego historycznie szczytu.

 

 

Wykres BTC na interwale 1D - oznaczenia fal Elliotta i kanał bazowy.

BTC Bitcoin oznaczenie fal Elliotta scenariusz A (silnie wzrostowy) interwał 1D

 

Obecnie możemy mówić o kilku poziomach odwołania scenariusza, a z uwagi na aktualną na BTC specyficzną sytuację prawie wszystkie te poziomy opierają się o tę samą Regułę fal Elliotta, a mianowicie że koniec fali drugiej nie może wyjść poza początek fali pierwszej. Jednak jeśli oznaczenia są poprawne i obecnie znajdujemy się w fali mikro ((3)), to Regułą z której teraz skorzystamy jest reguła dla fali trzeciej, a mianowicie, że fala mikro ((3)) nie może wejść w zakres cenowy fali mikro ((1)). Bieżącym poziomem odwołania scenariusza jest więc poziom 42403,40$ na wykresie BTC Index.

 

Możemy mieć teraz na BTC do czynienia z bardzo ciekawą i bardzo rzadką sytuacją - opisywaną w literaturze jako marzenie inwestora. 

Z Teorii Fal Elliotta wiadomo, że fala trzecia w modelu fal Elliotta może przyjmować tylko postać IMPULSU. Jak wiadomo Impuls to szybki i dynamiczny ruch ceny z płytkimi korektami, czasami o bardzo dużym zasięgu. W szczególności na rynku Bitcoina, gdzie stosunek długości fali 3 do fali 1, historycznie nie jest jak dotąd mierzony zwykłymi stosunkami podawanymi przez teorię jak 1,618 czy 2,618 ale sięga dużo większych krotności. Zwykle jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy większy. Dlatego jeśli oznaczenia dla tego scenariusza są prawidłowe to możemy obecnie znajdować się na początku irracjonalnie dużego ruchu w górę. 

 

Gdyby policzyć kolejne stopnie fal w których obecnie się znajdujemy, to sytuacja wygląda obecnie tak: 

 

 

Czy uważam, że scenariusz A się zrealizuje i że jest to potężna okazja inwestycyjna? Być może. Gdybym miał oszacować prawdopodobieństwo realizacji scenariuszy to na dzień dzisiejszy zrobiłbym to tak:  A-60%  /  B-30%  /  C-10%. Czy prawdopodobieństwo 60% dla omawianego tu scenariusza A to dużo? Pewnie to zależy dla kogo (np. indywidualny poziom akceptacji ryzyka czy % zainwestowanego kapitału czy umiejętność prowadzenia pozycji handlowej). Na szczęście Teoria Fal Elliotta daje nam narzędzia w postaci poziomów potwierdzania i zaprzeczania (odwołania) dla poszczególnych scenariuszy. Dlatego warto teraz uważnie obserwować BTC.

 

Dla przypomnienia tylko warto może zwrócić uwagę, że Teoria Fal Elliotta to tylko narzędzie (taki młotek). To w jaki sposób go używamy i czy odniesiemy z tego jakąś korzyść zależy już od innych czynników, takich jak "psychologia tradera" i właściwe "zarządzanie kapitałem handlowym" (w tym zarządzanie pozycją handlową). Bez praktycznego opanowania tych trzech elementów: psychologii - zarządzania kapitałem - metodologii, podejmowanie decyzji handlowych czy inwestycyjnych jest po prostu hazardem. Ale to już zupełnie inna bajka. 

 

 

O szczegółowych aktualnych scenariuszach A, B i C możesz przeczytać w artykułach: scenariusz A (1D), scenariusz B (1D), scenariusz C (1D).  

Stopnie / Rzędy fal Elliotta przedstawiono szczegółowo w Książce oraz w artykułach Tabela oznaczeńStopnie fal.

Dlaczego wykres w skali logarytmicznej? Przeczytaj artykuły: skala logarytmiczna i kanał logarytmiczny.

Opisy korekt przedstawiono szczegółowo w Książce oraz ogólnie w artykułach o Zygzaku, Płaskiej, Trójkącie i jego rodzajach

Opisy fal napędzających przedstawiono szczegółowo w Książce oraz ogólnie w artykułach o Impulsie, Impulsie wydłużonym, Diagonalnej.

 

 

 

 

 

Home      Blog     eBook#1     Przykłady     Kurs#1     eBook#2      Kontakt

© 2022 elliottwave.pl

Regulamin

Polityka prywatności i cookies

Zaprojektowane i wdrożone przez Activus