Pięcioetapowy ruch ceny w górę nazywamy ruchem napędzającym (falą napędzającą), w którym trzy ruchy dominujące nadają mu trend w górę. Po osiągnięciu szczytu, następuje trójetapowy ruch korekcyjny (fala korekcyjna), gdzie dwa ruchy dominujące nadają mu trend w dół. Jeśli zasięg ruchu napędzającego jest większy od zasięgu ruchu korygującego to głównym trendem ceny na rynku byka jest trend wzrostowy. Poprzez zasięg ruchu należy rozumieć zasięg ruchu ceny, a nie ruch w czasie. Jeśli mowa jest o długości fali należy przez to rozumieć zasięg ruchu ceny.
Oprócz oznaczeń fale mają też swój stopień (rząd). Pięciofalowy ruch ceny w kierunku głównego trendu tworzy jedną większą falę, czyli falę wyższego rzędu. Trójfalowy ruch ceny w kierunku przeciwnym do głównego trendu też tworzy jedną większą falę wyższego rzędu.
Na rysunku kolorem zielonym oznaczono fale, które „niosą w sobie” trend, a kolorem czerwonym fale, które hamują ten trend.
Wśród pięciu fal (1), (2), (3), (4) i (5), które poruszają się w głównym trendzie, trzy fale (1), (3) i (5) to fale, które „niosą w sobie” trend.
Fale, które poruszają się w kierunku przeciwnym do głównego trendu ceny, czyli fale (2) i (4) to fale, które hamują i łamią ten trend.
Wśród trzech fal (A), (B), (C), które poruszają się wbrew głównemu trendowi wyższego rzędu, to fale (A) i (C) „niosą w sobie” trend, a fala (B) jest falą hamującą trend.